Diller

Tarihçe

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Spor Bilimleri Fakültemiz, Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesine bağlı bir bölüm olarak, 1992 yılında "Beden Eğitimi Bölümü" adı altında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. İlk mezunlarını 1995–1996 eğitim-öğretim döneminde vermiştir. 1997 yılında Resmi Gazete’nin 23039 sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 2809 sayılı kanunun 6. maddesi uyarınca, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak, 26 Ağustos 2014 tarihli 29100 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2014/6728 sayılı bakanlar kurulu kararı ile de Spor Bilimleri Fakültesi olarak yeniden yapılanmıştır.
 
Misyonumuz;
 
Fakültemizin misyonu, öğrencilerimize yüksek kalitede eğitim ve öğretim sağlamak, sporla ilgili alanlarda sürekli araştırmalar yaparak, toplumumuzun yaşam kalitesini arttırmak için liderlik etmektir. Çağdaşlığın gereği olan başarı şartlarını kavramış eğitimciler olarak yetişmelerini sağlamak için ilgili yöntemleri bulmak, uygulamak ve geliştirmektir.
 
Fakülte Bölümleri;
 
Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Rekreasyon Eğitimi Bölümü olmak üzere dört bölüm mevcuttur. Fakültemizde eğitim-öğretim süresi bütün bölümlerde 8 yarıyıldır. Öğretim dili Türkçedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinde 1. Öğretim programı devam etmekte olup, 2009- 2011 eğitim- öğretim yılı itibariyle de, Spor Yöneticiliği II. Öğretimi ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü I. ve II. Öğretimi açılarak öğrenci alımı başlamıştır. 2011-2012 Eğitim - Öğretim yılından itibaren, Spor Yöneticiliği Bölümüne öğrenci alımı, Merkezi yerleştirme Sınavı ile başlamıştır.
 
AKADEMİK KADRO
Fakültemizde 2014 yılı itibariyle; 1 Profesör, 9 Doçent, 10 Yardımcı Doçent, 3 Araştırma görevlisi olmak üzere toplam 23 akademik Kadro bulunmaktadır.
 
İDARİ KADRO
Fakültemiz 2014 yılı itibariyle; 1 Fakülte sekreteri, 1 Dekan sekreteri, 2 idari işler memuru, 1 mali işler ve satın alma memuru, 1 öğretmenlik bölüm sekreteri,   1 antrenörlük bölüm sekreteri ve 1 yöneticilik bölüm sekreteri, 1 öğrenci işleri şefi, 1 spor salonları sorumlusu, 6 hizmet elemanı personeli olmak üzere toplam 16 idari personelle görev yapmaktadır.
 
Fakültemizde, 11 adet derslik ile birlikte, uygulamalı dersler için yapılmış 1 Masaj Salonu, 1 Masa Tenisi Salonu, Çim Saha, Atletizm Pisti, 1 Adet Çok Amaçlı Spor Salonu, Aletli Cimnastik Salonu, Step-Aerobik Salonu, Kondisyon Salonu, Tenis Kortları ve Suni Buz Paten Pisti bulunmaktadır. Fakültemizde Dağcılık, Tenis, Kayak, Yüzme, Halk Oyunları, Boks, Kamp ve Doğa yürüyüşleri gibi pek çok etkinlikler bulunmaktadır. Bunun yanında, birçok branşta Üniversitemizi temsil edecek takımlar ile faaliyetler sürdürülmektedir.
Türkçe